Przed nami WIELKI DZIEŃ JUNIORÓW KSC! Wywiad z trenerem Damianem Jarzembowskim

Filip Burkhardt, Bartosz Iwan, Mariusz Muszalik, Krzysztof Pilarz, Maciej Szerfchen, Krzysztof Sobieraj, Sławomir Szary, Jarosław Talik, Sylwester Wyłupski, Piotr Zajączkowski – co łączy tę grupę zawodników, których nazwiska powinny sporo mówić fanom piłki nożnej? Spieszymy z odpowiedzią. Wszyscy biegali po murawie stadionu przy ulicy Agrykola w Elblągu. Grały tam także czołowe zespoły Ekstraklasy oraz ówcześni Mistrzowie Niemiec – drużyna Schalke 04 Gelsenkirchen. Już w niedzielę, na tej samej płycie podświetlonej światłem jupiterów zagra drużyna Juniorów Młodszych KS Constract Lubawa. Stawka? Awans do barażu z Jagiellonią Białystok o awans do Centralnej Ligi Juniorów – czytaj: wyżej już się w juniorach nie da.

Zespół Juniora Młodszego rywalizując w wojewódzkiej Ekstraklasie awansował do najlepszej czwórki, która w dalszej fazie rozgrywek stworzyła grupę mistrzowską. W tej grupie pozostawiła już w pokonanym polu Ronę Ełk oraz Stomil Olsztyn. Zostaje ostatnie spotkanie – wyjazdowy mecz z Olimpią Elbląg. Liderem tabeli jest Constract z przewagą trzech punktów nad elblążanami. Zatem Olimpia musi wygrać, aby zakończyć rozgrywki na pierwszym miejscu. Każda zdobycz zespołu z Lubawy premiuje ich złotym medalem w województwie oraz awansem do barażu z Jagiellonią Białystok, którego stawką będzie awans do Centralnej Ligi Juniorów.

Podjęto decyzje, że to ważne spotkanie juniorów zostanie rozegrane na głównej płycie stadionu Olimpii przy sztucznym oświetleniu o godzinie 20:45 (znanej z rozgrywek Ligi Mistrzów w dawnej formule). Ostrzymy sobie apetyty na ten wspaniały spektakl młodzieżowej piłki!

Jest to wielkie wydarzenie dla naszej szkółki, której reprezentanci kolejny raz potwierdzają, że jest to jeden z najlepszych piłkarskich ośrodków w naszym regionie. Już należy gratulować i doceniać wynik, jaki osiągnęli nasi Juniorzy Młodsi. Jednocześnie dopingujemy ich, aby mogli czerpać jak najwięcej radości i satysfakcji z czekającego ich meczu przy Agrykoli w Elblągu.

Przed tak ważnym spotkaniem, rozmawiamy z trenerem tego rocznika – Damianem Jarzembowskim!

Panie trenerze, mecz na stadionie w Elblągu przy jupiterach, którego stawką jest awans do baraży o CLJ – to działa na wyobraźnię, to jest coś, o czym Ci młodzi chłopacy kiedyś jako małe dzieci na pewno marzyli. Jak ich odpowiednio nastawić do tej rywalizacji?

Trener Damian Jarzembowski: Myślę, że nie będę miał trudnego zadania by na ten mecz chłopaków jakoś szczególnie motywować czy nastawiać. Ranga spotkania, miejsce, godzina, układ tabeli, wszystko to samoistnie będzie ich pobudzało. To świadoma grupa chłopaków, pracują bardzo systematycznie właśnie po to, by w takich meczach brać udział. Ja już ich motywację widziałem zaraz po zakończeniu ostatniego meczu ze Stomilem Olsztyn – bardziej obawiam się przemotywowania, które często powoduje niepotrzebny stres i brak luzu. Musimy złapać do tego wydarzenia odpowiedni dystans i wyjść na mecz z uśmiechem, radością i pozytywną energią.

Jak ocenia Pan szanse w tym meczu? To Constract jest liderem, ale Olimpia to przecież znakomita akademia.

Trener Damian Jarzembowski: Ciężko wskazać faworyta tej rywalizacji, pewnie nieco większe doświadczenie mają zawodnicy z akademii Olimpii, których wielu już występuje na boiskach IV- ligowych. Kolejnym atutem, jaki posiadają, jest własne boisko. My natomiast mamy przewagę punktową i teoretycznie do pierwszego miejsca wystarczy nam w tym spotkaniu remis. Nie będziemy jednak grać na remis… Jesteśmy zespołem, który zawsze gra o zwycięstwo, ma swój styl i dynamikę gry, której za wszelką cenę chcemy i będziemy się trzymać. W Grabowie podczas pierwszego meczu w fazie zasadniczej padł remis 3-3, co jeszcze bardziej podpowiada, że możemy się spodziewać bardzo atrakcyjnego widowiska! Zdecydować może forma dnia, jeden błąd lub przebłysk kreatywności któregoś z graczy… Już się nie mogę doczekać – niech wygra lepszy!

Być może pierwszy raz Ci chłopacy zmierzą się z większym uczuciem presji. Czy są na to przygotowani? Czy coś w rodzaju treningu mentalnego to również ważny element rozwoju piłkarskiego?

Trener Damian Jarzembowski: Oni grają w piłkę od wielu, wielu lat. Każdy trening, sparing, mecz ligowy czy turniej to kolejne doświadczenie, lekcja, która dziś doprowadziła ich do takiego wydarzenia. Jestem dużym zwolennikiem tego, by nie mówić o presji w piłce nożnej… Presja może zabić luz i kreatywność, co psuje mecze piłkarskie. Uważam, że mentalność oraz przygotowanie taktyczne to najważniejsze elementy przygotowania piłkarskiego. Czy są do tego optymalnie przygotowani, tego nie wiem, to dopiero zweryfikuje boisko. Jednak z mojej perspektywy uważam, że w przeciągu ostatniego roku wykonali bardzo dobrą pracę, widzę duży wzrost świadomości i wierzę, że w niedzielę to udowodnią, przede wszystkim sobie!

Bez względu na wynik – ten rocznik pokazał, że ma ogromny potencjał. Jak Pan widzi ich dalszą drogę? Są w tym zespole zawodnicy, którzy mogą w seniorskim futsalu lub w seniorskiej piłce trawiastej jakoś szczególnie się wybić?

Trener Damian Jarzembowski: Tak, bez względu na wynik możemy być z siebie dumni. Zwycięstwo nie pokaże nam, że jesteśmy fantastyczni, wyjątkowi. Tak samo, jak po porażce nikt nie ma prawa powiedzieć, że jednak jesteśmy słabi… Wynik pojedynczego meczu – czy nawet czasem słabszego sezonu – nie daje prawa do oceny, jakimi sportowcami czy ludźmi jesteśmy. Pokorna praca każdego dnia, na każdym treningu, prowadzi do sukcesu, ale zawsze w dłuższej perspektywie czasu. Uważam, że praca, jaką wykonaliśmy przez ostatni rok, a przede wszystkim zaangażowanie chłopaków już czyni ich mistrzami! Natomiast zawsze miło jest zdobyć puchar czy złoty medal (śmiech). Odpowiadając na drugą część pytania, zdecydowanie są w tym zespole zawodnicy, których stać na bardzo fajną karierę piłkarską czy futsalową. Posiadają cechy oraz umiejętności zawodników, którzy mogą to osiągnąć. Oczywiście nie będę podawał nazwisk, bo jest to niepotrzebne… Każdy, kto pracował będzie mądrzej i więcej niż inni, może osiągnąć sukces.

Olimpia Elbląg – Constract Lubawa (Juniorzy Młodsi) w niedzielę 13 czerwca, o godzinie 20:45, na płycie głównej stadionu Olimpii Elbląg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *